گزارش توصیفی از حضور در مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره تئاتر دانشجویی

مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره تئاتر دانشجویی

 

روز گذشته به اتفاق همسرم که از دانشجویان کارگردانی تئاتر هستند به مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره تئاتر دانشجویی رفتیم . مراسم در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر برگزار شد  ودر آن ازدحام وشلوغی توانستیم جای مناسبی را پیدا کرده و بنشینیم . بعد از مدتی تعدادی از دوستان و همکاران همسرم آمدند و درکنار ما نشستند و مثل همیشه درباره کارهایشان که اجراء کرده بودند و مشکلاتشان شروع به صحبت کردند . مراسم با حدود چهل دقیقه تأخیر آغاز شد و تا بعد از ساعت 21 ادامه داشت. مراسم با قرائت قرآن و اجراء سرود ملی شروع شد . در ادامه برنامه احسان کرمی که اجرای برنامه را بر عهده داشت از دکتر فرهاد ناظرزاده کرمانی دعوت کرد که به پشت تریبون بیایند .

زمانی که دکتر فرهاد ناظرزاده کرمانی شروع به صحبت کرد سالن ساکت شد .ناظرزاده با بیان خاطراتی  از حمید سمندریان به عنوان استادش و از مجید سرسنگی به عنوان دانشجویش تقدیر کرد

وی در پایان صحبتش گفت: امشب از یک استاد و یک دانشجویم تقدیر کردم و این از ویژگی های میان‌سالی است

بعد از پخش تصایری از مجید سرسنگی و حمید سمندریان، این دو به روی صحنه آمدند.
سمندریان در صحبت‌های کوتاهی گفت: در زندگی‌ام این همه کلاس و شاگردان درجه یک و ممتاز داشته‌ام که یکی از آن‌ها مجید سرسنگی است.

وی افزود: امروز غافلگیر شدم چون سرسنگی آمد در خانه‌ام و من بی‌خبر از همه جا استراحت می‌کردم. بیدارم کرد و گفت بلند شو مراسم تقدیر توست. آن قدر گیج خواب بودم که یادم رفته بود تجلیل چیست. در تمام مدت در راه حرف نمی‌زدم و او تعجب کرده بود که فرد پرحرفی مثل من چگونه حرف نمی‌زند. نمی‌دانستم در مقابل این محبت‌ها که از قلب افراد صمیمی تراوش می‌کند، چه کلامی دارم که بگویم.

سمندریان گفت: در عمل هم این محبت‌ها را دیده‌ام اگر موفقیتی در گذشته بوده مال من نبوده، موفقیت جمعی تئاتری‌ها بوده است کسانی که تئاتر را در لحظه‌های خاموشی و در لحظه‌هایی که کمتر پشتیبان داشته، رشد داده‌اند.

وی در پایان صحبتش خطاب به حاضران گفت: از شما هم تشکر می‌کنم که در این بعد از ظهر به اینجا آمده‌اید و به حرف‌های من گوش می‌دهید. حضور شما به خاطر تئاتر است.
سپس مجید سرسنگی مدیر خانه هنرمندان ایران و استاد دانشگاه با ابراز خرسندی از حضور در این برنامه گفت: امروز روز خوبی برای من است. هم اختتامیه جشنواره تئاتر دانشگاهی است و هم در مکانی ایستاده‌ام که دو تن از بزرگترین استادان تئاتر کشور که بیشترین سهم را در تئاتر داشته اند، حضور دارند.

بعد از این سخنان احسان کرمی درباره حمایت‌های خانه هنرمندان از دانشجویان پرسید که سرسنگی در پاسخ به او گفت: خوشحالم در چند ماه حضورم در خانه هنرمندان، درهای این خانه به روی جوانان باز شده است. امسال یکی از بهترین دوره‌های جشنواره برگزار شد. شاید کمترین حمایت ما از این دوستان این باشد که به انتخاب ستاد برگزاری و دبیرخانه جشنواره، امکان اجرای عمومی آثار مناسب را در خانه هنرمندان فراهم کنیم.

وی در ادامه صحبتش با تقدیر از تلاش‌های هما روستا دیگر هنرمند تئاتر و همسر حمید سمندریان گفت: در کنار ما بانوی نازنینی است که سلامتی آقای سمندریان مرهون زحمات اوست.

بعد از این سخنان، هما روستا در میان تشویق فراوان دانشجویان روی صحنه رفت.
هما روستا با ابراز خرسندی از حضور در جشنواره تئاتر دانشگاهی گفت: از استقبال خوبی که از تئاتر می‌شود بسیار سپاسگزارم. بهترین تئاتری که در حال حاضر داریم تئاتر دانشجویی است زیرا پر از خلاقیت جوانی است. آنچه ما دیگر نداریم، شما دارید و این خیلی ما را تشویق می‌کند.

وی با اشاره به حمید سمندریان یادآور شد: نزدیک چهل سال است در کنار ایشان هستم. عشق به تئاتر و انسان‌ها و گذشت را از ایشان یاد گرفته‌ام.

بعد از این سخنان، گروه تئاتر «بدن دیوانه» به سرپرستی یاسر خاسب پرفورمنس «روح فراری» را اجرا کردند.

در ادامه‌ی این برنامه از خسرو فرخزادی هنرمند پیشکسوت رادیو تقدیر شد واین تقدیر با حضور مهدی دهقان‌نیری مدیر رادیو نمایش انجام شد.

همچنین علی حاجی نوروزی صدابردار پیشکسوت رادیو و رادیو نمایش هم مورد تقدیر قرار گرفت.

جوایز بخش رادیو تئاتر توسط این دو تن به برگزیدگان اهدا شد.
و در ادامه برگزیدگان جشنواره تئاتر دانشگاهی معرفی شدند.

در حاشیه میتوان گفت  این برنامه با حضور هنرمندانی همچون سعید اسدی، مریم معترف، نادر برهانی مرند، ایوب آقاخانی، علیرضا نادری،‌حمید صنیعی‌پور و مدیرانی همچون جلیل دارا ـ مدیر کل فرهنگی وزارت علوم ـ و خواجه‌سروی معاون فرهنگی این وزارتخانه و ... برگزار شد.

در این برنامه، علیرضا نادری هنگام اهدای جایزه به برگزیدگان بخش نمایشنامه‌خوانی گفت: این چندمین برنامه‌ای است که در این مدت در تالار اصلی برگزار می‌شود. در حالی که سالن تئاتر باید محل اجرای تئاتر باشد اما به دلیل مشکلات مدیریتی تعطیل است و به مکانی برای اجرای برنامه‌ها تبدیل شده است امروز یکشنبه است. تالار اصلی اجرایی ندارد و میزبان مراسم اختتامیه جشنواره دانشگاهی است.

.
با وجود طولانی شدن برنامه و با وجود تاکید احسان کرمی مجری این مراسم که بارها از برگزیدگان خواست از صحبت کردن بپرهیزند، بسیاری از دانشجویان این درخواست را نادیده می‌گرفتند و با قرار گرفتن پشت تریبون از خانواده و گروه اجرایی و دوستانشان تشکر می‌کردند.

و در پایان مراسم مدیر روابط عمومی بانک تجارت که جزو حامیان جشنواره‌ی تئاتر دانشگاهی بود،اعلام کرد: همه‌ی برگزیدگان جزو سهامداران بانک تجارت هستند.

/ 1 نظر / 15 بازدید